AKO SA VYHNÚŤ PREŤAŽENIU ?
Povedzme si pravdu – väčšina z nás sa denno-denne naháňa. Robota, starostlivosť o deti, zabezpečiť aby všetko v domácnosti fungovalo, večer trocha relaxu v telke a bác! Zajtra je nový deň.
Všetko je v poriadku, kým nás to baví, stíhame a máme z toho dobrý pocit – cítime pozitívnu energiu.
Problém nastáva, keď začneme byť preťažení, frustrovaní, unavení, skrátka – nebaví nás to – cítime aj negatívnu energiu.
AKO SA TO STANE?
Stane sa to tak, že prijímame nadbytok energie.
Denne prijímame energiu z jedla, zo slnka, zo vzťahov, z médií.
Teraz však nebudem hovoriť o pozitívnej a negatívnej energii. Ale o nedostatku a nadbytku energie. Veď staré, múdre príslovie hovorí, že „aj dobrého veľa škodí“.
Možno nás mýli, že akákoľvek energia je nehmotná – nevidíme ju. Uvediem príklad s elektrickou energiou.
Nevidíme ju, ale funguje. Jej príjem zo siete však musíme usmerniť, aby sme prijali len toľko, koľko potrebuje konkrétny spotrebič.
Teda buď 220, alebo 380 Voltov. Spotrebič dostane potrebné množstvo energie, ostatná energia prúdi ďalej v systéme, pripravená pomôcť komukoľvek kedykoľvek sa pripojí.
Presne tak je to aj s človekom. Aj my sme akoby „spotrebič“. Na svoje optimálne fungovanie potrebujeme nejakú energiu prijať a nejakú energiu vydať, aby sme fungovali v rovnováhe a dobre sa cítili.
A TERAZ TO PRÍDE
Lenže čo my robíme? Jednoducho prijímame nadbytok energie. Že ako?
Napríklad tým, že jeme vysoko energetické jedlá (veľa tukov + veľa cukrov), pijeme veľa káv a niekto aj alkoholu.
Významným zdrojom nadbytku energie sú aj všetky médiá.
Otvoríme noviny, alebo zapneme telku a vyvalí sa na nás nadbytok energie zo správ a rôznych katastrofických programov. Úmyselne teraz nehodnotím ich obsah, ale ich nadbytok.
RIEŠENIE MÁME VO VLASTNÝCH RUKÁCH
Aj tu však máme taký usmerňovač energie, teda množstva informácií, alebo zábavy, ktoré chceme prijať.
Je ním ten ovládač (ON, OFF), ktorý často ovláda viac nás, ako my jeho. Ním si do svojho života buď púšťame nejaké množstvo energie, alebo ju necháme pokojne prúdiť v systéme.
Riešením pre tých čo to nedokážu (napríklad ja), je také zariadenie (televízor), predať, vyhodiť, alebo podarovať. Už dva a pol roka mám oveľa pokojnejší život. Konečne mám čas na svoje koníčky, tie zaberú fakt veľa času a je to príjemne strávený čas.
MÁ DAŤ – DAL = ROVNOVÁHA
Keď niečoho veľa prijmem, musím aj viac zo seba vydať. Tento zákon platí, bez ohľadu na to, či to niekto uzná, alebo nie.
Teda riešením je, zjednodušene povedané – keď jem vysoko kalorické jedlá, alebo veľa – musím sa viac hýbať. Okrem každodennej práce, na ktorú je organizmus zvyknutý, treba mať pravidelnú relaxačnú pohybovú aktivitu (jednu hodinku aspoň 3 x do týždňa).
Rovnako to platí aj pri duševných činnostiach. Keď prijmem nadmieru nejakých emócií (pozitívnych aj negatívnych), treba tie emócie zo seba vydať.
Ako? Napríklad ísť na výlet s deťmi. Alebo nezištne pomôcť nejakým ľuďom, ako dobrovoľník. Pomôcť známemu na stavbe, alebo nejakým starším ľuďom sa postarať o záhradu. Môžeme vyvenčiť psa. Ak ho nemáme, tak pomôcť v útulku. A čo tak upratať kúsok nejakého verejného priestranstva, kde sa povaľujú odpadky a znepríjemňujú nám prostredie?
ČO SA HÝBE, TO JE ZDRAVÉ
V zásade sa dá povedať, že v pohode sme vtedy, keď tá energia v nás neustále prúdi (ako elektrika v elektrických obvodoch).
Je potrebné v pravidelných intervaloch energiu čerpať zo všetkých dostupných zdrojov (jedlo, vzťahy, rozhovory, relax, telka, kostol, kultúra, výstavy, divadlá a iné, kto má akú možnosť).
Keď máme v sebe energie veľa (a je úplne jedno, či je pozitívna, alebo negatívna), sme hyperaktívni, vyvolávame konflikty, máme depresie, skrátka nadbytočná energia v nás pracuje a potrebuje sa dostať von.
Aby sme sa preťaženiu vyhli doprajme si aj chvíle pokoja a ticha, najlepšie v prírode. Alebo doma vo dvojici. Aby náš organizmus mal čas všetko spracovať a vyhodnotiť. Aby sme neprežúvali neustále témy, ktoré nám predkladajú druhí ľudia.
Aby sme mali čas vytvárať si vlastné témy a tak žiť svoj vlastný život.