Ako som prešla na zdravšiu stravu

Ako som prešla na zdravšiu stravu.

Veľa ľudí má problémy s nadváhou a ja som taký ukážkový prípad ako človek v priebehu rokov získa tridsať kíl nadváhy a „ani si to nevšimne“. Je to môj celoživotný boj.

PRIŠIEL VŠAK ČAS

Musela som sa rozhodnúť, že idem meniť stravu. Pravda je, že som sa nerozhodla ja, ale moje telo. Uvedomila som si, že sa pričasto vyskytujem v abmulanciiách lekárov. A nijako to nepomáhalo. Chodila som od lekára k lekárovi a žiadne zlepšenie neprichádzalo, lieky nezaberali.

Začala som sa teda viac zaujímať, čo môže spôsobovať moje problémy? Odborníci múdro doporučovali racionálnu stravu, zmenu v stravovaní a celkovo tam bolo veľa obrázkov krásne vyfarbenej zeleniny a ovocia. Všetky nitky viedli k zmene v stravovaní. Začali mi tie múdrosti liezť na nervy!

Lenže kľúčna kosť bolela stále viac a viac. Palec na nohe bolel a bolel, až som si musela časť nechta na palci nechať chirurgicky odstrániť, aby som mohla vôbec chodiť. Keď mi lekár povedal, že o pol roka som tam s tým zas – trochu som sa zľakla.

Pátrala som ďalej po príčinách a znova sa to opakovalo : Viac pohybu, zmeňte stravu, jedzte viac ovocia a zeleniny, menej mäsa, menej kávy!

Nenávidela som tieto kecy! Moja milovaná káva! Teda, päť káv denne. Moje milované mäsko, ráno salámka, na obed vyprážané mäsko a pekná porcia! No čo mám z toho života!

NIČ NEPOMÁHALO

Lenže kosti boleli a behanie okolo doktorov ma znechucovalo – žiadne zlepšenie a už to šlo aj do peňazí.

Začala som teda skúmať ako je to s tou zeleninou. Párkrát som ju kúpila, niečo som zjedla, niečo som vyhodila, lebo zelenina sa rýchlo kazí a ja som na ňu zabúdala.

AKO NA TO?

Bolesť neustupovala, tak som si začala pridávať zeleninu k jedlu a uberala z mäsa a prílohy. Pomaly som si na to zvykala. Asi po pol roku mi jedlá so zeleninou dokonca začali chutiť.

VÝSLEDOK SA DOSTAVIL !

Moja váha išla pomaly dole, no čo je hlavné – bolesti sa zmenšovali a ustupovali. Po ďalšom polroku zmeneného stravovania sa mi zahojil aj palec na nohe.

Zatiaľ som schudla 13 kíl. Ale pozor! Vždy, keď sa vrátim k pôvodnej strave, vracajú sa mi kilá aj bolesti. Keď dodržiavam nový štýl stravy, som v absolútnej pohode.

Nevýhodou je, že sa na to musím sústrediť, alebo lepšie je rovno si napísať zoznam potravín a nič viac nekupovať. Čo nemám doma – to nezjem.

Treba vymýšľať aj nové formy prípravy zeleniny a ovocia. Aj keď je to v zásade jednoduchšie. Len ich nakrájam, alebo nastrúham, premiešam a jem. Alebo si zeleninu udusím na troške masla s cibuľkou a prílohu k mäsu mám hotovú. Dusím len 15 – 20 minút.

Často počúvam, že pridanie zeleniny a ovocia do stravy je drahá záležitosť. Myslím si však, že to nie je pravda, lebo potom už kupujete oveľa menej mäsa, rôznych tukov a menej príloh.

Tu je jednoduchý návod:

 ak obed tvorí 150 g mäsa a 200 g prílohy, tak so zeleninou obed

vyzerá takto : 75 g mäsa 75 g prílohy, 200 g zeleniny (čerstvej,

sterilizovanej, udusenej, alebo ich navzájom kombinovať). Je dobré

množstvá upravovať pomaly, lepšie si na to človek zvykne.

– za obedom si dám ako dezert ovocie.

MILUJEM SLADKOSTI

Aj to sa dá vyriešiť. Vždy keď mám chuť na sladkosť, dám si ovocie. Mám ho vždy v chladničke, ale žiadne iné sladkosti.

Čo si budeme rozprávať – nevydržala by som to. Mne sa osvedčilo nakrájať si ovocie na drobné kúsky, alebo zotrieť. Dám si ho na tanier a vychutnám si to. Keď chcem zmenu, pridám si k nemu tvaroh, alebo jogurt.

MÔJ TIP

Nastrúham na najjemnejšom strúhadle (ručne, je to len zvyk), asi 10 g očisteného zeleru, jednu očistenú, surovú, malú cviklu. K tomu na hrubšom strúhadle postrúham jedno väčšie jablko, pridám trošku olivového oleja a dobre premiešam. Dá sa osladiť medom. Je to chutný a zdravý dezert. Mňam!

DOPORUČENIE

So zeleninou a ovocím, dodám telu potrebnú vodu v jedle a nemusím piť veľa vody naviac.

Doporučujem si pozrieť stránky Mira Veselého, ktoré aj mne pomohli. Zrozumiteľnou formou poskytuje podrobné informácie o zdravej životospráve a nenúti nás hladovať. Túto oblasť má spracovanú asi najlepšie. Sám si tým prešiel.

Ľudské telo sa skladá približne zo 70 % vody a tú mu treba denne dodávať, aby sme boli „šťavnatí“ čo najdlhšie.

 

Avatar
Mária Veselovská
Baví ma skúmať veci z iného uhla pohľadu. Páčia sa mi "obyčajné veci", ktoré sa dnes často podceňujú. Lebo každý chce byť "in", každý chce byť "niekto" a pri tom zabúda, že by mohol byť najmä SÁM SEBOU. 29 rokov som vyrábala keramiku, vždy ma fascinovala práca na hrnčiarskom kruhu. Hlavy na obale knihy sú tiež moja práca. Baví ma písanie príbehov a skúmanie príčin a následkov.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Prečítajte si najnovšie články