Každý deň je ako nové čisté plátno

JE TO NAOZAJ TAK ?

Slová sú akoby farby, ktorými si maľujeme svoj život. Každý náš nový deň je ako čisté plátno, na ktoré my sami, znovu od začiatku – od rána, kladieme farby – teda slová.

LEN NA NÁS ZÁLEŽÍ, či bude ten náš obraz – teda prežitý deň – dramatický, tmavý a bezútešný, alebo bude jasný, krásne farebný a optimistický.

Aké myšlienky a slová používame v každodenných rozhovoroch – taký život potom žijeme.

TAKTO SA TO PODARÍ

Keď chce maliar namaľovať optimistický obraz, musí použiť krásne jasné farby.

Keď chceme prežiť pekný optimistický deň, musíme voliť príjemné a slušné slová.

Ak dodržíme „technologický postup“ tvorby života – teda ZÁKLADNÉ MORÁLNE PRAVIDLÁ – budeme žiť príjemný život.

POHODLNOSŤ SA NEVYPLÁCA

Ak je maliar pohodlný a nedá si tú námahu, aby rozpoznal tie základné farby a dodržal postup pri ich miešaní – obyčajne môžeme jeho výsledné dielo nazvať diplomaticky „zaujímavé“.

Ak sme pohodlní my pri voľbe myšlienok a potom slov, ak sa nám nechce dodržiavať morálne pravidlá, lebo chceme všetko „rýchlo, rýchlo“, potom môže byť aj náš život síce „zaujímavý“, ale rozhodne nie optimistický a pekný.

Maliar musí vynaložiť veľa námahy pri zháňaní farieb. Je veľa výrobcov farieb a to ON si vyberá farby. Áno, je to práca, ale výsledok  – krásny obraz – stojí za to.

Rovnako veľkú námahu treba vynaložiť na nájdenie tých správnych slov, aby nám naše rozhovory v rodine, škole a v práci život spríjemňovali a nie naopak. Je to ťažké, vedela by som o tom rozprávať!

ALE STAČÍ TAK MÁLO – JE TO OVERENÉ !

Možno sa stačí rozhodnúť, že práve dnešný deň, už od rána poviem svojim blízkym niečo milé a tým seba aj ich naštartujem do príjemného nového dňa.

Možno netreba každú požiadavku, alebo kritiku brať osobne, ale len odstrániť problém, na ktorý poukazujú.

Možno stačí len častejšie použiť slovko PROSÍM a ĎAKUJEM a náš život sa zmení k lepšiemu.

TERAZ JE RADA NA TEBE !

Možno stačí prestať neustále reptať, vyhovárať sa na to, že ja aj tak nič nezmením.

Možno je tu dnešný deň práve pre TEBA a pre TVOJU ODVAHU urobiť tento deň krásnym a veselým, len tým, že budeš vyberať slušné a príjemné slová. Možno tým zmeníš svoj život.

Možno je to TAKÉ ĽAHKÉ. Možno to STAČÍ len ROBIŤ.

Avatar
Mária Veselovská
Baví ma skúmať veci z iného uhla pohľadu. Páčia sa mi "obyčajné veci", ktoré sa dnes často podceňujú. Lebo každý chce byť "in", každý chce byť "niekto" a pri tom zabúda, že by mohol byť najmä SÁM SEBOU. 29 rokov som vyrábala keramiku, vždy ma fascinovala práca na hrnčiarskom kruhu. Hlavy na obale knihy sú tiež moja práca. Baví ma písanie príbehov a skúmanie príčin a následkov.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Prečítajte si najnovšie články