Milujem prirovnania

Sú to vlastne porekadlá a príslovia, ale aj rôzne citáty slávnych ľudí. Sú to odkazy minulých generácií, ktorí tie pravdy a zákonitosti opakujúce sa v ich životoch odpozorovali a zažitú múdrosť skrátili do jednej vety.

Aj v nich môžeme nájsť „Pravidlá, ktoré vždy platia“ – lebo sa neustále opakujú v každej generácii ľudstva. Môžeme sa nimi nechať viesť, navigovať v živote.

  • Čo seješ – to budeš žať.
  • Podľa ovocia poznáš strom.
  • Len tí čo spia, nerobia žiadne chyby.
  • Iný kraj, iný mrav.
  • Komu sa nelení, tomu sa zelení.
  • Láska hory prenáša.

Čím som staršia, tým viac sú mi jasné tie iskry poznania v nich ukryté. Lebo mladý človek často prehliadne, alebo podceňuje tie jednoduché odkazy.

Je to ako šoférovať auto. Keď nedodržiavaš pravidlá – tiež nabúraš. Ale keď ich dodržiavaš – ideš bezpečne a dostaneš sa kam chceš. Rovnako keď počúvame odkazy našich predkov, v živote sa nám darí lepšie. Samozrejme si môžeme povedať, že je to prežitok. No veci neprestanú existovať len preto, že my ich neuznáme. Možno prestanú existovať v našich životoch, ale v životoch iných ľudí platia a pomáhajú.

Doba sa síce mení, ale človek ostáva stále rovnaký. Menia sa životné podmienky aj technické vymoženosti a to nás prirodzene ovplyvňuje. Ale duša človeka stále túži po láske a kráse, po harmónii v živote. A to všetko  si môžeme vniesť do života aj my sami.

Lebo len na nás záleží ako žijeme svoje životy. A keď rešpektujeme odporúčania tých, čo žili pred nami a odoláme  rôznym nástrahám, ktoré nám život postaví do cesty, vyhneme sa kolíziám a môžeme naozaj kráčať veselo životom.

Avatar
Mária Veselovská
Baví ma skúmať veci z iného uhla pohľadu. Páčia sa mi "obyčajné veci", ktoré sa dnes často podceňujú. Lebo každý chce byť "in", každý chce byť "niekto" a pri tom zabúda, že by mohol byť najmä SÁM SEBOU. 29 rokov som vyrábala keramiku, vždy ma fascinovala práca na hrnčiarskom kruhu. Hlavy na obale knihy sú tiež moja práca. Baví ma písanie príbehov a skúmanie príčin a následkov.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Prečítajte si najnovšie články